درج آگهی

ثبت نام سهام عدالت ۱۴۰۰

ثبت نام سهام عدالت ۱۴۰۰


: 1519

از آنجایی که در مرحله اولیه ارائه سهام عدالت بسیاری از اقشار کم درآمد جامعه موفق به دریافت این سهام نشده اند، طرحی با عنوان طرح ساماندهی سهام عدالت ۱۴۰۰ برای ثبت نام مجدد 3 گروه بزرگ از جاماندگان این سهام در مجلس به تصویب رسیده است.

 

از سال 1384 با طرح مصوب دولت وقت ، اعطای سهام عدالت به اقشار کم درآمد و آسیب پذیر جامعه آغاز شد . هدف از تصویب و اجرای این طرح ، در درجه اول توسعه خصوصی سازی ، واگذاری سهام شرکت ها و کارخانه های دولتی به این بخش و همچنین کمک به اقشار کم بضائت در جامعه بود .

ثبت شماره شبا مشمولان سهام عدالت در سامانه سهام عدالت ، تا سال 1397 ادامه پیدا کرد اما متاسفانه در تمام این سال ها هیچ راهکاری برای واگذاری این سهام به اقشار واجد صلاحیتی که از دریافت سهام عدالت جا مانده اند ، ارائه نشد .

با فراهم شدن امکان آزادسازی این سهام ها ، بسیاری از کودکان و بزرگسالانی که براساس ضوابط ، واجد دریافت سهام عدالت بوده اند اما از دریافت آن جا مانده اند ، به دنبال راهکاری برای ثبت نام سهام عدالت 1400 هستند . حال سوال اینجاست که دولت چه راهکاری برای ثبت نام سهام عدالت جاماندگان اندیشیده است ؟ در ادامه به توضیحات کاملی در خصوص ثبت نام سهام عدالت ۱۴۰۰ می پردازیم .

آیا ثبت نام سهام عدالت دوباره انجام خواهد گرفت ؟
باید گفت با وجود آنکه اکنون بیش از 49 میلیون نفر از ایرانیان دارای سهام عدالت هستند اما بسیاری از اقشار کم درآمد ، کارگران روز مزد ، کودکان و یا مشاغل آزاد در این دسته جای نگرفته اند . به طور کلی می توان گفت که حدود 34 میلیون نفر از دریافت سهام عدالت ۱۴۰۰ جا مانده اند .

در واقع ثبت نام سهام عدالت در زمان دولت های گذشته ، بر اساس محل خدمت و جایگاه شغلی افراد انجام گرفت و از آنجا که منبع آماری دقیقی وجود نداشت ، ثبت نام سهام های عدالت از مستخدمین دستگاه های دولتی آغاز شد .

بنابراین اقشار کم درآمد و بی بضائت جامعه از دریافت این سهام جا مانده اند . برای جبران کوتاهی مجلس و دولت در این خصوص ، طرحی به نام ساماندهی سهام عدالت 1400 که بر اساس آن دولت قصد ارائه مجدد سهام عدالت به 3 گروه بزرگ از افراد جامانده سهام عدالت را دارد به تازگی در مجلس یازدهم مطرح و تصویب شده است .

همانطور که گفته شد ، در مجلس  طرحی با عنوان ساماندهی سهام عدالت به تصویب رسیده است . در نتیجه این طرح دولت قصد دارد تا به 3 گروه بزرگ از جا ماندگان سهام عدالت مجددا امکان ثبت نام و دریافت سهام را دهد که در نتیجه آن تمامی افرادی که در دوره قبلی ثبت نام سهام عدالت با این وجود که واجد شرایط دریافت بوده اند اما موفق به ثبت نام نشده اند در این مرحله قادر به انجام این کار خواهند بود.

با توجه به این مطالب با به امروز هیچ امکانی برای ثبت نام جاماندگان سهام عدالت 1400 فراهم نبوده و فقط دارندگان حال حاضر این سهام امکان فروش سهام عدالت برایشان میسر بود. اما با تصویب طرح جدید دولت امکان ثبت نام سهام عدالت برای کودکان و جاماندگان در سال 99 فراهم شده است.

با توجه به اعلام دولت این سهام شامل حال سه گروه اصلی جاماندگان خواهد بود که به ترتیب عبارتند از:

 افرادی که اقدام به ثبت نام در این طرح کرده اند اما به دلایل مختلفی مانند وجود مشکل در سامانه ها و ... موفق به انجام این کار نشده و ثبت نام ان ها ناقص مانده است.

 افرادی که تحت پوشش سازمان های حماینی مانند کمیته امداد، بهزیستی و .. بوده اند ولی شناسایی نشده اند و یا اینکه بعدا به عضویت این سازمان درآمده اند و یا بعد از ثبت نام سهام عدالت در خانواده مورد نظر متولد شده اند که در نتیجه شامل حال ثبت نام مرحله اول سهام عدالت نشده اند.

افرادی که جزو دهک های اول تا ششم بوده اما در آن زمان به هر دلیل موفق به ثبت نام و شناسایی برای دریافت سهام عدالت نشده اند.

لازم به ذکر است که بر اساس گزارش های موجود از آنجاای که این طرح در حال حاضر در دست بررسی است و مجلس در حال تعیین جزئیات آن می باشد اطلاعات دقیقی در رابطه با منابع مورد نظر برای تامین این سهام در دست نمی باشد، اما بر طبق اخبار منتشر شده به احتمال داد که منابع این سهام شامل منابع بازگشتی به حساب دولت در مرحله اولیه ثبت نام سهام عدالت باشد.

این منابع به دلایلی مانند بازگشت مبالغی از سهام به افرادی که شامل تخفیف 50 درصدی بودند و ثبت نام کرده  اما  به هر دلیل از پرداخت سهم خود امتناع کرده اند و در نتیجه به حساب دولت بازگشته اند می باشد، 

+++به محض اعلام زمان ثبت نام سهام عدالت مقاله بروزرسانی می شود+++